Oznaczenia szlaków górskich. Co symbolizują poszczególne kolory?
Planujesz wycieczkę w góry? W takim razie wiedza na temat oznaczeń tras turystycznych w górach jest niezbędna. Podpowiadamy, co oznaczają poszczególne kolory oraz symbole, które znajdziesz na szlaku.
Dlaczego warto znać oznaczenia szlaków górskich?
Zamierzasz zobaczyć wszystkie najpiękniejsze polskie przełęcze? W takim razie oprócz wygodnego obuwia, nieprzemakalnej odzieży itd. przyda Ci się wiedza na temat oznaczeń szlaków górskich. Dlaczego warto ją mieć?
Przede wszystkim znajomość poszczególnych oznaczeń zwiększa Twoje bezpieczeństwo. Zmniejsza ryzyko, że znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji albo zboczysz z drogi.
Po drugie dzięki znajomości oznaczeń szlaków podejmujesz świadome decyzje. Wiesz, jak zaplanować trasę i dostosować ją do swoich umiejętności i czasu, jakim dysponujesz. Poza tym możesz zdecydować czy tym razem masz ochotę na wymagającą trasę, która jest dla Ciebie wyzwaniem czy może wolisz bardziej spacerową wersję pozwalającą odetchnąć.
Ponadto znajomość oznaczeń ułatwia komunikację z innymi turystami. Możesz swobodnie wymieniać z nimi informacje na temat warunków panujących na danym szlaku i stopnia jego trudności.
Które kolory oznaczają najtrudniejsze trasy górskie?
Tyle, jeśli chodzi o teorię. Czas na praktykę i odpowiedź na pytanie o to, które kolory oznaczają najtrudniejsze trasy górskie?
Być może jako pierwszy przychodzi Ci na myśl czarny szlak. Faktycznie, jeśli chodzi o trasy narciarskie, czarnym kolorem oznacza się te, które są najtrudniejsze. Jednak w przypadku szlaków pieszych wygląda to zupełnie inaczej. Kolor czarny najczęściej dotyczy szlaków łączących różne trasy albo takich, którymi najszybciej dojdziesz do wybranego punktu.
Skoro najtrudniejsze trasy górskie nie są oznaczane kolorem czarnym to jak je rozpoznać? W przypadku szlaków pieszych barwy nie mają za wiele wspólnego z poziomem trudności. Jednak pewne kolory oznaczają trasy, które mogą okazać się dla Ciebie najtrudniejsze np. ze względu na długość.
Kolorem niebieskim są oznaczane drugie co do ważności szlaki. Z reguły są one również najdłuższe. Z kolei szlaki czerwone to te uznawane za najważniejsze. Co za tym idzie, zapewniają najbardziej spektakularne widoki. Jednak jest tu jeden haczyk – podziwianie krajobrazów zapierających dech w piersiach wiąże się często z pokonaniem najwyższych kulminacji danego pasma górskiego. Co za tym idzie, wyprawy trasą oznaczoną jako czerwona wymagają często lepszej kondycji, znajomości gór i dobrego obuwia trekkingowego męskiego lub damskiego.
Które kolory oznaczają łatwe i bezpieczne trasy górskie?
Wolisz coś łatwiejszego? W takim razie pewnie interesuje Cię, jak oznaczone są łatwe i bezpieczne trasy górskie? Jeśli nie masz ochoty się męczyć lub dopiero zaczynasz przygodę z górskimi wędrówkami dobrym wyborem będą szlaki zielone. Pod tym kolorem najczęściej kryją się trasy widokowe, pozwalające na dokładne poznanie okolicy.
Jakie inne oznaczenia szlaków górskich warto poznać?
Wiedza na temat tego, co oznacza dany kolor to nie wszystko. Na szlaku spotkasz również inne oznaczenia tras turystycznych w górach, które warto znać:
- biały wykrzyknik – zobaczysz go przed miejscem, w którym mogą pojawić się problemy z nawigacją (np. przed skrętem w zarośniętą ścieżkę);
- kropka na białym tle – oznacza początek lub koniec danej trasy;
- strzałka – symbolizuje zmianę kierunku szlaku.
Jak zaplanować wędrówkę po górach z wykorzystaniem oznaczeń szlaków?
Wiesz już, jakie są oznaczenia szlaków górskich. W takim razie pozostaje Ci już tylko zaplanować wymarzoną wędrówkę! Jak? Jeśli szukasz pomysłu na miejsce wyjazdu, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych osób. Poszukaj ciekawych blogów, grup na portalach społecznościowych zrzeszających ludzi o podobnej pasji. Oprócz pomysłów na plan trasy znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek np. gdzie szukać noclegu, jak się ubrać w góry?
Dobre przygotowanie to podstawa i nie chodzi tu tylko o wybór trasy o odpowiednim poziomie trudności. Ważne jest również zaopatrzenie się w nieprzemakalną odzież – kurtkę (najlepiej z kapturem), bluzę i koszulkę wykonane z wytrzymałych, szybko schnących i oddychających materiałów. Jednym słowem zaleca się ubranie „na cebulkę”, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna.
Podstawą dobrego przygotowania do górskiej wędrówki jest także wybór wygodnego obuwia. Najlepsze będą buty trekkingowe dla kobiet lub mężczyzn wykonane z wysokogatunkowej skóry naturalnej, która zapewnia maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wygodę. Ponadto tego typu obuwie amortyzuje wszystkie wstrząsy i zmniejsza ryzyko skręcenia kostki podczas pokonywania wymagających tras.
Wiesz już, co oznaczają poszczególne kolory szlaków górskich i inne symbole? Zrobiłeś już listę zakupów? W takim razie pozostaje już tylko spakować plecak i wyruszyć na spotkanie z przygodą!