Skałkowa, sportowa czy górska? Poznaj różne rodzaje wspinaczki
Czy wspinaczka ogranicza się tylko do skałki wspinaczkowej? Nie! Istnieje znacznie więcej rodzajów wspinaczki i technik wspinaczkowych. Warto je poznać, bo mogą stać się doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu i pokonywanie własnych słabości.
Klasyfikacja rodzajów wspinaczki
W klasyfikacji rodzajów wspinaczki wykorzystuje się różne kryteria:
- charakter miejsca, w którym odbywa się wspinaczka (zgodnie z tym kryterium wyróżnia się m.in. wspinaczkę skałkową, górską),
- rodzaj asekuracji (zgodnie z tym podziałem możemy mówić np. o wspinaczce bez asekuracji czy z dolną asekuracją),
- używanie sztucznych ułatwień (na podstawie tego kryterium wyróżnia się wspinaczkę hakową oraz klasyczną),
- sposób osadzenia punktów asekuracyjnych (biorąc pod uwagę to kryterium, mówimy o wspinaczce sportowej lub tradowej),
- długość dróg (ze względu na ten czynnik wyróżniamy wspinaczkę jednowyciągową i wielowyciągową).
Dużo osób stawia swoje pierwsze kroki na ściankach wspinaczkowych. Jednak na tym nie kończą się możliwości. Przedstawiamy inne popularne rodzaje wspinaczki, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Najpopularniejsze rodzaje wspinaczki
Dużą popularnością cieszy się wspinaczka skałkowa. Nie jest to nic zaskakującego, gdy weźmie się pod uwagę, ile możliwości daje. Po pierwsze jest sposobem na aktywne spędzanie czasu. Po drugie pomaga pokonywać własne słabości. Po trzecie wszystko to odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody. Za zaletę można uznać też fakt, że wspinaczka skałkowa to dobry sposób na poznawanie nowych ludzi, którzy mają wspólne pasje. Rzadko uprawia się ją samotnie. Z reguły potrzebny jest ktoś, kto nas asekuruje.
Jak można opisać ten rodzaj wspinaczki? Jest to sport uprawiany na łonie natury, a konkretnie na terenach skalnych. Przy czym osoby praktykujące tego typu wspinaczkę nie wspinają się w zimowych warunkach atmosferycznych.
Inną popularną odmianą jest wspinaczka górska. Jak można domyślić się po nazwie, jest to rodzaj wspinaczki, którą uprawia się w górach. W związku z tym wybierają ją osoby, które pragną aktywnie spędzać czas i pokonywać własne słabości, a jednocześnie są zakochane w górskich widokach.
Tu pojawia się pytanie, którą opcję wybrać, jeśli chcemy napawać się widokiem gór i spędzić czas na łonie natury? Lepsza będzie wspinaczka górska czy skałkowa? Pierwsza z wymienionych wymaga większych umiejętności i specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. W związku z tym na początku przygody lepszym wyborem jest zazwyczaj wspinaczka skałkowa.
Popularną odmianą jest również wspinaczka sportowa. Polega ona wspinaniu się z wykorzystaniem umieszczonych na stałe punktów asekuracyjnych (np. ringów, haków). Samo pojęcie „wspinaczka sportowa” jest dość szerokie, ponieważ w jego obrębie wyróżnia się jeszcze różne style (np. OS, free solo).
Od czego zacząć przygodę ze wspinaczką?
Wspinaczka górska, sportowa, a może skałkowa? Niezależnie od tego, którą z nich wybieramy, podstawą jest dobre przygotowanie (i nie chodzi tu wyłącznie o sprzęt).
Należy zacząć od tego, że wspinaczka to sport techniczny. Aby wspinanie się było czystą radością, konieczna jest dobra technika. To oznacza odpowiednią pracę rąk, nóg, bioder i mięśni posturalnych. Ciężko nauczyć się tego z książek, więc na początku warto skorzystać z pomocy instruktora.
Kolejna ważna kwestia to odpowiednia odzież. O ile specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy nie jest niezbędny na początku przygody, to damska czy męska odzież termiczna wysokiej jakości przyda się każdemu.
Dlaczego odzież termiczna, a nie zwykła bluza z kapturem? Tego typu ubrania zostały zaprojektowane z myślą o osobach uprawiających aktywność fizyczną w różnych warunkach atmosferycznych. W związku z tym zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, a jednocześnie dobrze chronią przed chłodem, dzięki ocieplanemu wnętrzu. Ponadto są zrobione z materiałów, które bardzo szybko schną, co sprawdza się podczas opadów deszczu lub śniegu.
Zakup odzieży termoaktywnej to dobra decyzja zarówno ze względów zdrowotnych, jak i praktycznych. Zastosowanie tego typu odzieży jest bardzo szerokie. Przykładem jest bluza termoaktywna męska 4F, która dobrze sprawdza się nie tylko podczas wspinaczki, ale i jako druga warstwa odzieży narciarskiej.
Pamiętajmy też o tym, aby dobrać odzież do pory roku. Gdy za oknem zrobi się cieplej, można zamienić ciepłe bluzy na coś z krótkim rękawkiem np. T-shirt męski Under Armour. Jest zrobiony w 60% z bawełny, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym maksymalny komfort podczas różnych aktywności fizycznej.
Gdy pierwsze kroki mamy już za sobą czas na większe wyzwanie! Może tym razem wspinaczka na Śnieżkę? Jak się do niej przygotować? Wszystkie wskazówki znajdują się w naszym wpisie „Zimowe wejście na Śnieżkę - jak się do niego przygotować?”.